loading...

پارتی پاتوق

همزمان با آغاز انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری بازار مراکز و موسسات خصوصی این انتخاب سرنوشت ساز، داغ بوده و حتی افرادی نیز از این فرصت سود جویی می کنند.به گزارش مهر، سالهاست حتی کسانی که در این موضو

معرفی بهترین سایت هاست رایگان ایران

استفاده كنندگان از اين هاست ملزم به رعايت قوانين كپي رايت و قوانين جمهوري اسلامي ايران هستند

براي استفاده از لينك زير ثبت نام كنين

اول قوانين و مقررات رو بخونين بعد برين صفحه اول و ثبت نام كنين


http://hostraygan.com/l

آخرین ارسال های انجمن
کافی نت سهندیه تبریز بازدید : 1039 پنجشنبه 10 مرداد 1392 نظرات (0)

همزمان با آغاز انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری بازار مراکز و موسسات خصوصی این انتخاب سرنوشت ساز، داغ بوده و حتی افرادی نیز از این فرصت سود جویی می کنند.

به گزارش مهر، سالهاست حتی کسانی که در این موضوع سررشته و تخصصی ندارند، از هیجان جامعه کنکوریان به نفع خود استفاده کرده اند.

به گفته متخصصان انتخاب رشته در مشهد، کسانی که با رشته های غیر مرتبط خویش، با انواع ترفندها،خانواده ها را مجاب می کنند تا نتیجه 4 سال تلاش فرزندانشان را به نابلدی ایشان سپره و با اخذ مبالغ هنگفت،4 سال دیگر عمر جوانانشان را به بازی تجارت خویش بکشنند.

از آفتهای انتخاب رشته دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور، موارد بارزی از ورود افراد غیر زبده در این وادی و بازی با سرنوشت داوطلبانی است که نا آگاهانه به این کارشناس نماها مراجعه و پس از ایجاد مشکل نظیر عدم علاقه به رشته قبول شده، اشتباه در انتخاب کدرشته محلها یا شهرهای دوری که پذیرش شدند، آنان را به مراکز معتبر می کشاند که صد البته پس از ارائه فرم و ثبت در سایت سنجش دیگر امکان بازگشت نبوده و لاجرم باید سرنوشت رقم خورده را پذیرفت.

 

ثوابی به داوطبانی که قصد انتخاب رشته های غیرمتمرکز را دارند توصیه کرد: این رشته ها را قبل از متمرکز ها انتخاب کنند چرا که در غیر این صورت اگر در متمرکز قبول شوند دیگر کد غیر متمرکز برایشان اعلام نخواهد شد.

 


انتخاب آگاهانه، انتخاب برتر

اداره مشاوره آموزش و پرورش خراسان رضوی با برگزاری همایشهای انتخاب برتر، ضمن آگاه سازی خانواده ها و داوطلبان، جوانان را در این راه کمک می کند.

یک کارشناس ارشد علوم تربیتی در این خصوص می گوید: من مُراجعی داشتم که ده جا مشاوره رفته و پنج جا انتخاب رشته کرده  بود، آخرش هم با استرس فراوان به مرکز آموزش و پرورش آمد و استمداد خواست.

بهروز باغستانی می افزاید: کسانی که دست به انتخاب رشته می زنند، باید عوامل موثر بر این انتخاب را بشناسند با دانشگاهها آشنا بوده و ادامه تحصیل رشته ها را بدانند.

وی که 19 سال در کار کنکور بوده است، ادامه می دهد: متاسفانه مدتی است باند مافیای تحصیلی با هدف درآمد زایی، داوطلبان را سردرگم کرده است.

این مشاور تصریح می کند: داوطلب باید به رتبه در سهمیه و کشور توجه خاص داشته و در زیرگروهها ببیند کدام نمره کل وی ستاره دار شده که به معنای تاثیر مثبت سوابق تحصیلی وی است.

وی به داوطلبان توصیه می کند: علاقه مندان به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان، می توانند با خرید کارت اعتباری 2 هزار و 900 تومان از سایت سنجش، علاقه مندی خود را اعلام و سپس در اولویتهای صدگانه خود لحاظ کنند.

وی در خصوص رشته های نیمه متمرکز این گونه توضیح می دهد: نتیجه  قطعی این انتخاب در دی ماه اعلام می شود وقتی داوطلب در مصاحبه و معاینه از میان سه برابر ظرفیت اعلام شده برگزیده شود.

وی در مورد کارنامه قطعی می گوید: این کارنامه در نیمه دوم مهر ماه اعلام می شود و اگر کسی در رشته دیگری قبول و تمایل به تغییر رشته داشت می تواند با موافقت روسای دانشگاههای مبدا و مقصد به آن رشته وارد شود.

سه خطای بزرگ انتخاب رشته


وی از سه اشتباه رایج در انتخاب رشته یاد می کند و تاکید دارد: اشتباه اول داوطلب آن است که کد رشته را از دفترچه مربوطه نادرست استخراج می کند و یا کافی نت مربوطه اشتباه ثبت می کند که در صورت قبولی و عدم تحصیل در آن کدرشته دانشگاه روزانه، داوطلب از یکسال محرومیت در دانشگاه رنج خواهد کشید و دیگر این که در فرم پیش نویس بااشتباه دید، مشکل دار شده است.

باغستانی در مورد نحوه پذیرش رشته های پرطرفدار شاخه های مختلف تحصیلی ابراز می دارد: در شاخه ریاضی رشته های مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، عمران، معماری و صنایع، در تجربی، پزشکی، دندان، دارو و دام و در انسانی، حقوق، روانشناسی و حسابداری 60 درصد پذیرش بومی و 40 درصد آزاد است این درحالی است که در سایر رشته ها،80 درصد بومی و 20 درصد پذیرش آزاد است.

وی در خصوص دانشگاه پیام نور، غیر انتفاعی، نیمه حضوری مجازی و بین الملل می گوید: دو دانشگاه اخیر پذیرش کشوری دارد، شبانه 80 درصد بومی، غیردولتی،80 درصد ناحیه ای و نیمه حضوری 80 درصد استانی پذیرش می کند.

وی به داوطلبان توصیه می کند: کد رهگیری و رسید ثبت نام خود را تا آخر بهمن ماه نگه داشته و از پیش نویسهای انتخاب رشته نیز کپی تهیه کنند.

این کارشناس انتخاب رشته با تاکید بر این که باید هنگام انتخابها به توضیحات جلوی رشته ها دقت کرد می افزاید: برخی رشته ها فقط داوطلب زن یا مرد جذب می کند، برخی دیگر شرایط خوابگاه ندارد.

باغستانی به خانواده ها اذعان می دارد: به محل انتخابی فرزندان خود به لحاظ فرهنگ و آداب و رسوم، آب و هوا، داشتن راه آهن و جاده های دوطرفه امن وسطح علمی دانشگاهتوجه کافی و اطلاعات جمع کنند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوند.

انتخاب رشته کاری تخصصی اما پیچیده نیست


محمد ثوابی دیگر کارشناس کلینیک مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در خصوص انتخاب رشته دانشگاهها می گوید: ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد از 5 مرداد آغاز شده است و نتایج نهایی کنکور نیمه دوم شهریور اعلام می شود.

وی با بیان این که یک میلیون و 86 هزار و 613 نفر در کنکور شرکت داشته اند، می افزاید: از این تعداد650 هزار نفر خانم و 450 هزار نفر، آقا بوده همچنین 163 هزارو 371 نفر نیز غایب بودند.

وی انتخاب رشته را برای گروه هنر تا 10 هزار کشوری و برای سایر گروهها تا 75 هزار می داند و ادامه می دهد: در 5 روز فرصت انتخاب رشته، به 3 شیوه می توان این سرنوشت را رقم زد اول از طریق دفترچه های کنکور، که امسال دو بخشی است یکی برای گروهای مختلف و دوم برای افرادی که می خواهند از سوابق تحصیلی استفاده کنند دوم از طریق ویژه نامه انتخاب رشته سال 92، با سبک و سیاق جدید و با تمرکز بر نیازهای داوطلبان، والدین و مشاوران و دیگر از طریق ویرایش پنجم کتاب انتخاب رشته و انتخاب آینده که از طریق سایت سنجش قابل دریافت است.

وی با بیان این که نرم افزار انتخاب رشته هم تهیه و به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته داده خواهد شد، ادامه می دهد: این نرم افزار امکان می دهد داوطلب با توجه به وضعیت علمی و نمره ای که در آزمون 92 کسب کرده خود را با داوطلب مشابه در سال گذشته سنجیده و ببیند در کدام کد رشته امکان قبولی دارد.

ثوابی به داوطبانی که قصد انتخاب رشته های غیرمتمرکز را دارند توصیه کرد: این رشته ها را قبل از متمرکز ها انتخاب کنند چرا که در غیر این صورت اگر در متمرکز قبول شوند دیگر کد غیر متمرکز برایشان اعلام نخواهد شد.

وی با اشاره به سهمیه گزینشی اعلام کرد: رشته های بومی به استانی، ناحیه ای و قطبی تقسیم شده و غیر بومی به معنای کشوری است.

ثوابی اذعان می کند: کشور به 9 ناحیه تقسیم شده که خراسان رضوی و دو خراسان دیگرجز ناحیه 8 هستند.

وی با بیان این که در 5 قطب، خراسانها و سیستان و کرمان در قطب دو هستیم، می افزاید: در انتخاب رشته های کشوری رقابت سخت تر است چرا که همه داوطلبان می توانند آن رشته ها را انتخاب کنند.

وی در خصوص سهمیه رزمندگان با اشاره به این که اگر این سهمیه خالی بماند به بومی همان استان تعلق می گیرد، تصریح می کند: در فرایند انتخاب رشته، با پیش آمادگی تمایلات را باید بررسی کرد، سپس به جمع آوری اطلاعات برخاست و آن گاه انتخاب را به انجام رساند فهرست نهایی باید بر اساس ایده آلها، تعادل و کف قابل قبول، چک شود.

این مشاور کنکور با بیان تحقیق انجام شده در دانشگاه شهید بهشتی که بسیاری از دانشجویان یا از رشته خود بی اطلاع یا علاقه ندارند، اظهار می‌دارد: 200 تا 300 رشته محل وجود دارد که هر داوطلب می تواند فهرستی کوتاه از آنها را تهیه دانشگاهها، شهرها، سهمیه ها و رتبه ها را عملیاتی سازد تا جایی که بر اساس این مطالعه و تحقیق بتواند با ادله قابل قبول بگوید؛ بنا به این دلایل رشته اول انتخابی ام را به 99 ترجیح می دهم.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
پارتی پاتوق محل مطالب آموزشی علمی تفریحی و معرفی فیلم و سریال
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  تبلیغ یکساله
  هاست رایگان
  کافی نت سهندیه تبریز


   

  آمار سایت
 • کل مطالب : 1127
 • کل نظرات : 489
 • افراد آنلاین : 18
 • تعداد اعضا : 995
 • آی پی امروز : 268
 • آی پی دیروز : 369
 • بازدید امروز : 1,357
 • باردید دیروز : 2,300
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 12,191
 • بازدید ماه : 1,357
 • بازدید سال : 164,896
 • بازدید کلی : 8,945,910
 • کدهای اختصاصی
  یکسال تبلیغ 30تومن

  سفارش دهید

  بهترین سایت هاست رایگان


  دانلود آهنگ های جدید - دانلود آهنگ های جدید